ورود شیعه به کامرون

  • کد خبر: 2883
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه با فعال شدن جریان فکری انقلاب در میان توده های مردم جهان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و حضور شیعیان مهاجر در قاره آفریقا، ورود تشیع به این قاره سرعت گرفت.


با فعال شدن جریان فکری انقلاب در میان توده های مردم جهان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و حضور شیعیان مهاجر در قاره آفریقا، ورود تشیع به این قاره سرعت گرفت. برخی از مردم کامرون نیز پس از آشنایی با امام خمینی و انقلاب اسلامی متاثر شده و به مذهب اهل البیت علیهم السلام گرایش پیدا کردند. آقای محمد ثالثو از سنی مذهبان قبیله هوسا در سال های 1990 تا 2000 میلادی به تشیع گروید و در پی آن به نشر معارف خاندان پاک پیامبر در کشور خود همت گماشت. او شخصیتی متدین، موجه، با نفوذ و مدیر منابع انسانی بانک SGBS فرانسه بود و ارتباط خوبی نیز با دولتمردان داشت. در زمان اشتغال در بانک، تحت تاثیر رئیس وقت بانک که از خوجه های شیعه و هندی تبار بود قرار گرفت و شیعه شد.

آقای محمد ثالثو با توجه به قدرت مالی و نفوذ و شجاعتی که داشت، فعالیت های موثری را در راستای نشر معارف اهل البیت علیهم السلام شروع کرد و خدمات ارزنده ای ارائه نمود که از جمله می توان به این موارد اشاره کرد: الف: ثبت معهد اهل البیت و همکاری با آن در آغاز فعالیت. ب: ساخت مسجد و کتابخانه اهل البیت در شهر دوالا. ج: ساخت مسجد اهل البیت در شهر یاونده. د: ساخت مدرسه عصری اهل البیت (ابتدایی فرانکو عرب) در روستای گوبته در غرب کامرون؛ تمام این خدمات با مشورت و همکاری حجه الاسلام آقای علوی پیام نماینده وقت سازمان مدارس خارج  از کشور انجام شده است.

فعالیت های تبلیغی و آموزشی این دو روحانی موفق، موجب شد جمعیت قابل توجهی از مردم شهرهای دوالا، یاونده و مناطق غرب کامرون شامل: فومبت، گوبته، گوبتامو، بایگوم و فومبان با مذهب شیعه آشنا شوند و بدان گرایش پیدا کنند. مشارکت و همکاری با شیعیان بومی در احداث مسجد امام حسین7 در گوبته، مسجد اهل البیت در شهر فومبان، مسجد امام رضا علیه السلام در شهر فومبت و مسجد امام علی علیه السلام در روستای گوبتامو و مسجد بقیه الله در شهر دوالا، به علاوه سه واحد آموزشی برای جامعه المصطفی در شهرهای دوالا و یاونده را می توان از دیگر فعالیت های حجه الاسلام آقای علوی پیام در زمان حضور خود در کامرون برشمرد. پسر عموی پادشاه قبیله بامون (از شیعیان بومی) قطعه زمینی را در پشت کاخ پادشاه قبیله بامون در مرکز استان فمبان اهدا نمود و سپس با تبرعات شیعیان بومی و خیرین ایرانی مسجد امام رضا علیه السلام در آن مکان احداث گردید. یکی دیگر از موسساتی که در نشر معارف شیعی نقش داشته، مرکز اهل بیت علیهم السلام است که تحت مدیریت شیخ حسن سونگو یکی از علمای بومی قرار دارد.

در حال حاضر آمار رسمی و دقیقی از شیعیان وجود ندارد، ولی آمار شفاهی حاکی از جمعیتی بین پنج تا ده هزار نفر است که بیشتر آنان در دوالا و یاونده زندگی می کنند. همچنین گفته شد بیش از ۷۰۰ خانواده لبنانی در این کشور زندگی می‌کنند که بیشتر آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند. متاسفانه گاه در کامرون همچون برخی دیگر از کشورهای آفریقایی، اختلافاتی در میان شیعیان رخ می نماید که در روند گسترش مذهب مشکلاتی بوجود می آورد و موجب سرور و شادمانی دشمنان می گردد. این اختلافات در جوامعی همچون کامرون که شیعیان، نوپا و در اقلیت جدی هستند بسیار خطرناک است و باید هر چه سریع تر پایان یابد.

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، قم، 1399، ص 902 - 900.