نمایندگی جامعه المصطفی در کامرون

  • کد خبر: 2884
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه با تلاش های حجه الاسلام علوی پیام، معهد اهل البیت علیهم السلام در مقطع کاردانی در کامرون راه اندازی شد و مجوز فعالیت آن با همکاری محمد ثالثو از شیعیان بومی از مراجع قانونی اخذ شد.


سازمان مدارس خارج از کشور (قم) پس از مطالعات کارشناسی، حجه الاسلام آقای علوی پیام را در سال 1379ش به کامرون اعزام کرد و با تلاش های ایشان معهد اهل البیت علیهم السلام را در مقطع کاردانی راه اندازی نمود؛ مجوز فعالیت آن با همکاری آقای محمد ثالثو از شیعیان بومی از مراجع قانونی اخذ شد. علاوه بر مجوز دیگری که برای موسسه آموزشی زبان فرانسه، عربی و فارسی دریافت گردید و بدین گونه معهد اهل البیت علیهم السلام فعالیت های آموزشی و حوزوی خود را در استان های یاونده و دوالا آغاز نمود. مجوز موسسه اهل البیت در سال 2004 توسط رئیس جمهور کامرون نیز امضا شد و می توان گفت این موسسه جزو اندک مراکز اسلامی است که مورد تائید رئیس جمهور نیز قرار گرفته است.

اکنون معهد اهل البیت علیهم السلام (نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه) از یک واحد به سه واحد آموزشی شامل: مقطع کارشناسی برادران و کاردانی خواهران در استان دوالا و مقطع کاردانی برادران در یاونده توسعه یافته است و حدود 120 دانشجو در آن تحصیل می کنند. تعدادی از مدارس نیز همچون مدرسه کوثر در یاونده ویژه خواهران با مدیریت شیخ یونس عثمان و مدرسه اهل بیت در کشور آفریقای مرکزی با مدیریت شیخ ابراهیم محمد تحت اشراف نمایندگی جامعه المصطفی به فعالیت های آموزشی و دینی مشغول هستند. همچنین با کمک های این نمایندگی تعدادی از طلاب عازم ایران شده و در حوزه های علمیه به فراگیری علوم اسلامی اشتغال دارند. 

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، قم، 1399، ص 903 - 902.