علماء و شخصیت های شیعه کامرون

  • کد خبر: 2885
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه می توان از علماء و شخصیت های کامرونی همچون حاج محمد ثالثو، شیخ یونس عثمان، شیخ حسن سونگو، شیخ موسی موتنبی، شیخ عبدالکامل عباس، منلوم ادم و ... نام برد.


1- حاج محمد ثالثو: پیشتر گفته شد او رئیس موسسه اهل بیت علیهم السلام و بازنشسته بانک فرانسه در کامرون است. وی موسس و متولی مسجد اهل بیت در استان های دوالا و یاونده و نیز موسس و رئیس مدرسه اهل بیت در شهر گوتبه به شمار می آید. آقای ثالثو مردی متعهد و سالخورده است که همواره کتاب دعا به دست دارد. او با اموال شخصی خود و همکاری آقای علوی پیام مدارس و مساجد مذکور را در سال های 2000 تا 2005 میلادی احداث نمود.

2- شیخ یونس عثمان: فارغ التحصیل نمایندگی جامعه المصطفی در کشور غنا است و اکنون امام مسجد اهل بیت علیهم السلام در یاونده و عضو مجمع عمومی "مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام" می باشد. 

3- شیخ حسن سونگو: رئیس مرکز اهل بیت علیهم السلام و یکی از شخصیت های معروف شیعه در کامرون به شمار می آید. وی در ابتدا سنی مذهب و از طلاب شیخ مختار رئیس اتحادیه اسلامی بود و سپس عازم سودان شد و مدرک لیسانس خود را در رشته معارف اسلامی از آن کشور اخذ نمود. او در دهه نود در مسجد شیخ مختار فعالیت می کرد که با آقای علوی پیام آشنا شد و پس از مباحث علمی با ایشان به تشیع گروید و به معهد اهل البیت علیهم السلام ملحق شد. شیخ حسن سونگو پس از استبصار و آشنایی با مبانی مذهب، با توجه به بیان قوی و استعداد فراوان وی به عنوان امام جماعت مسجد اهل البیت علیهم السلام و استاد معهد انتخاب شد. همچنین می توان از دیگر علماء و شخصیت های کامرونی همچون شیخ موسی موتنبی دانش آموخته جامعه المصطفی، شیخ عبدالکامل عباس، امام مسجد اهل بیت در دوالا، آقای منلوم ادم، امام مسجد امام رضا علیه السلام و مرکز اهل بیت در شهر فومبت، ادریس محمد، از علمای معروف شهر فومبت و آقای ادم موسی، رئیس مرکز اهل بیت در استان برتوی نام برد.

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، قم، 1399، ص 904 - 903.