مساجد و مدارس شیعیان گینه بیسائو

  • کد خبر: 2889
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه مسجد «کنتم مدینه» تنها مسجد شیعیان بیسائو است و ساخت آن به سال 1976 میلادی باز می گردد.


مسجد «کنتم مدینه» تنها مسجد شیعیان بیسائو است و ساخت آن به سال 1976 میلادی باز می گردد؛ حصار بیرونی آن از چوب و حصیر بوده است. این مسجد بی رنگ و رو، حدود ششصد متر و در منطقه کنتم مدینه بیسائو قرار دارد. مسجد به لحاظ ظاهری وضع خوبی ندارد و تقریبا در حال تخریب است. با این وجود در هنگام نماز و مناسبت های دینی، گاه تا 400 نفر زن و مرد در آن حضور پیدا می کنند. امام مسجد شیخ بوبکر سیدی است که یکی از نعمت های خداوند در بیسائو به شمار می آید. او پیرمردی حدود 70 سال با چشمانی کم سو و دارای نفوذ و محبت در بین نمازگزاران است. پیشتر مبلغ اهل سنت و به عنوان گروه تبلیغی وابسته به آژانس مسلمانان آفریقا به کشورهای چاد، بورکینافاسو و سنگال سفر کرده و مدت 7 سال نیز در سودان مشغول تحصیل و فعالیت بوده است. عربی را به راحتی تکلم می کند و پس از گرایش به تشیع، حقوقش از سوی آژانس قطع و سپس طرد می شود.

بوبکر سیدی با مطالعه کتب دکتر تیجانی و ارتباط با مبلغان شیعه به مذهب اهل بیت علیهم السلام گرایش پیدا می کند. پس از طرد وی از سوی وهابیان، مسجد دچار تنش می گردد و تلاش می کنند تا امام دیگری برای مسجد انتخاب کنند که با مقابله نمازگران مواجه می شوند و بدین گونه امام، مسجد و نمازگزاران آن در خدمت مکتب اهل بیت علیهم السلام قرار می گیرند. اکنون نیز این مسجد مورد تجسس دائم وهابی ها قرار داشته و از هدایای کشورهای اسلامی به مناسبت ماه رمضان و عیدین فطر و قربان محروم است.

مدرسه اهل البیت علیهم السلام در بافتا: این مدرسه دینی توسط آقای شریف حیدره و شیعیان کویتی در خیابان اصلی شهر بافتا احداث گردیده و به فعالیت دینی و آموزشی مشغول است.

مدرسه عتره الرسول الاکرم صلی الله علیه و آله: این مدرسه 625 متر است و در دو طبقه نیم ساخت به چشم می خورد. طبقه اول این مدرسه و منزل متولی با کمک های دفتر آیت الله خامنه ای و سازمان مدارس خارج از کشور (قم) راه اندازی شده و طبقه دوم نیز با کمک دفترآیت الله سیستانی ساخته شده است. متاسفانه مدرسه به دلایل مختلف تعطیل و در حال فروش بود که آقای شریف حیدره آن را مدیریت کرد و اکنون در حال ارائه خدمات دینی و آموزشی به مردم گابو است. استان گابو از نظر جمعیت دومین استان کشور است و جمعیتی حدود 150000 نفر را در خود جای داده است. متاسفانه فعالیت های شیعی در شهر گابو کاهش یافته و شیعیان حضور کوتاه مدت و کم فروغی را تجربه نموده اند. مسجد بزرگ شهر نیز که زمانی در اختیار شیخ بشیر از مبلغان شیعه بوده، اکنون در اختیار سلفی های آژانس مسلمانان آفریقا قرار گرفته است.

مسجد سینجان صمبه: این مسجد در روستای سینجان صمبه با 400 نفر جمعیت در جنوب کشور (استان تومبولی) و نزدیک به مرزهای گینه کوناکری قرار دارد. مسجدی روستایی و متواضعانه با سقفی کوتاه که آثار کهنه گی در آن مشهود است. امام آن شیخ موسی بالده از مبلغین بومی است که در بستر بیماری افتاده و برادرش شیخ عبدالعزیز به جای او اقامه جماعت می کند. مردم این روستا توسط شیخ بوبکر با مذهب اهل بیت علیهم السلام آشنا شده و همگی از باورهای آفریقایی به اسلام و تشیع گرویده اند. آنها نمازهای یومیه را در پنج نوبت و با دست باز اقامه می کنند. می گفتند تمامی این روستا شیعه هستند و از دیدن نویسنده این سطور ذوق زده شده و احساس دلگرمی می کردند. مشکل فقر و گرفتاری از چهره آنها پیدا بود ولی عزت نفس، مانع از این بود که درخواستی حتی برای مسجد بکنند.

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، قم، 1399، ص 556 - 554.