وضعیت اجتماعی شیعیان آقاخانیه (تانزانیا)

  • کد خبر: 2895
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه امروزه حدود هشت هزار نفر از آقاخانیه در نقاط مختلف تانزانیا به ویژه دارالسلام، زنگبار و آروشا زندگی می کنند.


امروزه حدود هشت هزار نفر از آقاخانیه در نقاط مختلف تانزانیا به ویژه دارالسلام، زنگبار و آروشا زندگی می کنند. شغل بیشتر آن ها تجارت است و در مرکز دارالسلام جماعت خانه بسیار مجلل و بزرگی دارند که روزانه چندین بار برای نمازهای یومیه و اعمال خاص در آنجا گردهم می آیند. جماعت های مختلف شهرهای تانزانیا زیر نظر جماعت آقاخانیه تانزانیا و جماعت آقاخانیان شرق آفریقا اداره می شود.

بیشتر آقاخانی ها مشغول تجارت هستند و از نظر اقتصادی اهمیت زیادی در تانزانیا دارند. آن ها با هماهنگی موسسه فرهنگی - اجتماعی «بنیاد آقاخان» در زمینه های گوناگون آموزشی، بهداشتی و اجتماعی، سرمایه گذاری های هنگفتی انجام می دهند. همچنین دارای مراکز آموزشی مختلف در دارالسلام، زنگبار و آروشا هستند و به تازگی دانشگاهی بزرگ و مدرن در شهر آروشا تاسیس کردند.

بیمارستان آقاخانی در دارالسلام یکی از بزرگ ترین و مجهزترین بیمارستان های تانزانیا است و علاوه بر آن بسیاری از فروشگاه های تجاری، دفاتر هواپیمایی، چند کارخانه و کارگاه و چند صرافی بزرگ در دارالسلام و دیگر شهرهای تانزانیا به آقاخانیه تعلق دارد؛ در عین حال آقاخانی ها در بخش توریسم و حیات وحش تانزانیا نیز سرمایه گذاری های بزرگی انجام داده اند. رهبر آن ها پرنس آقاخان چهارم در بین دولت مردان تانزانیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و هر سال در زمان حضور او در تانزانیا روسای جمهور تانزانیا و زنگبار او را به ضیافت شام دعوت می کنند.

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»، نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 328.