زندگینامه ‏«شیخ عبدالقادر علی موایا»‏

  • کد خبر: 44
  • منبع خبر: روزنامه جمهوری اسلامی

خلاصه عبدالقادر علی موایا در سال 1329 در خانواده ای فقیر با 14 کودک در روستای کاووله در منطقه مایوگه اوگاندا به دنیا آمد. مادر وی از خاندان علمای برجسته اهل سنت این کشور بود.


زندگینامه

«شیخ عبدالقادر علی موایا» (‏Sheik Dr. Abdul Kadhir Ali Muwaya Nkwanga Ali‏)‏ در سال 1329 در خانواده‌ای فقیر با 14 کودک در روستای«کاووله» در منطقه «مایوگه» اوگاندا به دنیا آمد. مادر وی از خاندان علمای برجسته اهل سنت این کشور بود.

وی تحصیلات ابتدایی خود را تحت نظر دایی خویش «شیخ ابراهیم سعید لوومبا» آغاز کرد و سپس – در اوایل دهه شصت میلادی – تحصیلاتش را در «مدرسه اسلامی ناماکوکو» ادامه داد.

عبدالقادر علی تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران، به مذهب اهل بیت(ع) گرایش پیدا کرد و با هجرت به قم، تحصیلات خود را در حوزه علمیه آغاز نمود. وی پس از فراغت از تحصیل در قم به آفریقا بازگشت اما شرایط سیاسی اوگاندا (مانند بحران نسل کشی در کامپالا) وی را مجبور کرد که زمان زیادی را در کنیا بگذراند. او دکترای خود را در سال 1364 در این کشور دریافت نمود.

شیخ عبدالقادر علی، گذشته از تبلیغات دینی، فعالیت‌های گسترده‌ای نیز در زمینه‌های عمران و آبادانی داشت؛ آنچنانکه وی را «ببر توسعه اوگاندا» نامیدند که موجب تغییر چهره منطقه مایوگه گردید.

اولین طرح توسعه‌ای وی به ساخت «مدرسه ابتدایی توحید» در سال 1358 بر می‌گردد؛ زمانی که وی هنوز یک دانشجو بود. مدرسه توحید ارائه دهنده آموزش، غذا و لباس رایگان به دانش‌آموزان بود.

بعد از آرام شدن شرایط سیاسی در اوگاندا، وی با بازگشت به اوگاندا «بنیاد اسلامی اهل بیت(ع)» را ثبت نمود.

از آن زمان تاکنون این بنیاد 24 مسجد و 20 مدرسه ساخته و همچنین به آموزش کودکان و نوجوانان در همه سطوح کمک کرده است. بسیاری از این کودکان به مدارج و جایگاه‌های بالا رسیده‌اند.

این بنیاد همچنین به توسعه نیروی برق در منطقه کمک کرده؛ بیش از 40 حلقه چاه آب حفر نموده؛ در زمینه آب لوله‌کشی فعالیت کرده؛ مراقبت‌های پزشکی رایگان ارائه داده؛ صدها فرصت شغلی ایجاد کرده؛ و شهروندان را به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار نموده است.

وی با این باور که رهبران دینی باید در زمینه سیاست نیز نقش فعالی داشته باشند پسر خود «دکتر عمر بونگو» را به فعالیت در عرصه سیاسی تشویق نمود تا اینکه او شهردار مایوگه شد. وی اکنون استاندار منطقه «بونیا» و نماینده رئیس‌جمهور در امور شرق آفریقا و اولین شیعه‌ای محسوب می‌شود که در شرق آفریقا دارای پست مهم دولتی است.

با وجود همه این توفیقات، وی بسیار ساده و متواضعانه زندگی می‌کرد. یکی از روستاییان می‌گوید: «من اولین بار شیخ دکتر عبدالقادر را درحالی دیدم که هیچ محافظی نداشت و لباس ساده و بی‌زرق و برقی پوشیده بود. پوشش وی هیچ شباهتی به لباس بسیاری از رهبران مذهبی امروز مثل شیخ‌ها، کشیش‌ها و اسقف‌ها نداشت». مردی که بیش از 30 سال در زمینه سیاست و توسعه کشورش فعال بود حتی برای مصاحبه با رسانه‌ها تمایل نشان نمی‌داد. وی می‌گفت: «من نمی‌خواهم با صحبت در مورد خودم باعث ایجاد این تفکر بشوم که درحال خودستایی هستم. مردم مرا از کارهایی که انجام می‌دهم قضاوت کنند».

او در پاسخ کسانی که وی را رهبر شیعیان اوگاندا می‌خواندند می‌گفت: «من خودم را رهبر نمی‌دانم. می‌توانید مرا خدمتگزار بنامید».

 

شهادت شیخ عبدالقادر

سرانجام «شیخ دکتر عبدالقادر علی موایا» هدف یک حمله تروریستی قرار گرفت و به شهادت رسید. وی شامگاه پنجشنبه 6 دیماه 1393 هنگام بازگشت از مراسم دعای کمیل هدف تیراندازی یک گروه مسلح تکفیری قرار ‏گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.‏ مسلحان تکفیری این شخصیت مهم – که به «ببر توسعه اوگاندا» معروف بود – را در منطقه «مایوغی – ایغانغا» هدف ‏گلوله‌های کینه خود قرار دادند.‏

 

تشییع باشکوه

هزاران نفر از شیعیان و مردم اوگاندا در مراسم تشییع و تدفین شیخ عبدالقادرعلی موایا شرکت کردند. پیکر این شهید از شهر کامپالا – پایتخت اوگاندا – به منطقه بونیا منتقل شد و پس از برگزاری نماز جمعه مراسم تشییع و تدفین در این منطقه برگزار گردید.

در این مراسم باشکوه که در منطقه شیعه‌نشین مایوگه برگزار شد علاوه بر مردم منطقه، «عثمان کاینگی» وزیر امور خارجه اوگاندا،«ربکا کاداگا» از مقامات امنیتی، «کایهورا» رئیس پلیس منطقه، مقامات کشوری و لشکری، علما و طلاب اوگاندا حضور داشتند.

 

شخصیت شیخ عبدالقادر به روایت دیگران

وزیر امور خارجه اوگاندا در مراسم تشییع شیخ عبدالقادر گفت: قلب ما همیشه با دکتر عبدالقادر خواهد بود.

همچنین «وافولا اوگوتا» رهبر جناح اقلیت پارلمان اوگاندا نیز شیخ عبدالقادر را «پادشاه مایوگه» خواند و گفت: اولین بار او را در سال 1384 دیدم که در خانه‌اش نشسته بود و به مشکلات مردم رسیدگی می‌کرد.

وی با ابراز تعجب از ترور مدیر موسسه اهل بیت(ع) اظهار کرد: چرا باید یک شخص، خدا ترس، صلح جو و محترم که همواره در امر پیشرفت کشور فعالیت می‌کرد ترور شود؟ این قضیه مشکوک است و باید مقامات امنیتی به آن رسیدگی کنند.

نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) در اوگاندا «حجت الاسلام شیخ حسین عوالی» در پیام تسلیت بخاطر شهادت عبدالقادر چنین ‏گفت: از اقدامات شهید عبدالقادر موایا تاسیس و اداره مؤسسه اهل بیت(ع) بود. این شهید دلیل اصلی موفقیت های این مؤسسه بوده ‏است. وی از طریق موسسه اهل بیت(ع) مذهب تشیع را در اوگاندا نشر داد؛ با تلاش های او بیش از هفتاد مسجد و مدرسه برای ‏شیعیان اوگاندا تأسیس شد؛ و هم اکنون از طریق این مرکز رسمی تعداد زیادی طلبه در داخل و خارج اوگاندا مشغول به تحصیل ‏علوم دینی هستند.‏

عوالی افزود: سرزمین اواگاندا شاهد فداکاری این شهید در راه نشر مذهب اهل بیت(ع) و جهاد برای احقاق حق بوده است و ‏شیعیان اوگاندا با شهادت این شهید پدر و مربی خود را از دست دادند. اما ایمان داریم که خون این شهید بیهوده ریخته نشده است. ‏خون این شهید سبب شکفتن شکوفه های زیادی می شود و شهادت چنین افرادی تنها باعث اصرار بیشتر ما در خدمت مذهب اهل ‏بیت(ع) خواهد شد.‏

 

ارادت شیخ عبدالقادر به امام خمینی و رهبر معظم انقلاب

شیخ عبدالقادر در دیدار با رایزنی فرهنگی کشورمان در اوگاندا گفته بود: من آرزو دارم رهبر معظم انقلاب را دیدار ‏نمایم اما این توفیق را ندارم و از همین جا از شما تقاضا دارم که سلام مرا به ایشان برسانید.‏

وی گفته بود: من مجذوب شخصیت امام خمینی (ره) بوده و هستم و برخی از کتب ایشان مثل «کتاب جهاد اکبر (مبارزه با نفس)» ‏را برای مردم اوگاندا به زبان لوگاندا ترجمه نمودم.‏