تشیع در گامبیا

  • کد خبر: 750
  • منبع خبر: ویکی شیعه

خلاصه جمهوری اسلامی گامبیا کشوری در غرب آفریقا است. حدود ۹۰ درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند. مسلمانان گامبیا اغلب سنی مذهب و پیرو مذهب مالکی هستند. شیعیان گامبیا در اقلیت‌اند. ورود تشیع به این کشور به دست مهاجرانی از لبنان بوده است.


جمهوری گامبیا

جمهوری اسلامی گامبیا کشوری در غرب آفریقا است. حدود ۹۰ درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند. مسلمانان گامبیا اغلب سنی مذهب و پیرو مذهب مالکی هستند. شیعیان گامبیا در اقلیت‌اند. ورود تشیع به این کشور به دست مهاجرانی از لبنان بوده است.

 

ادیان در گامبیا

دین اسلام ۹۰٪

مسیحیت   ۹٪

دیگر ادیان  ۱٪

حدود ۹۰ درصد جمعیت ساکن در این کشور مسلمان هستند و بقیه پیرو مسیحیت، بودیسم، بهاییت، ادیان محلی و درصدی نیز ملحد هستند. مسلمانان سنی مذهب در این کشور پیرو مذهب مالکی هستند.

 

سابقه تشیع

ورود تشیع به این کشور به دست مهاجرانی از لبنان بوده است. البته تا سال‌ها فعالیت آنان بیشتر منحصر به فعالیت‌های اقتصادی بوده است. اما فعالیت تبلیغی در این کشور در فاصله بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۵ آغاز شد. البته فعالیت شیعیان در این کشور با محدودیت‌هایی روبرو بوده است و حتی در سال ۲۰۰۸ م. مجلس اسلامی گامبیا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که مذهب شیعه را به رسمیت نمی‌شناسد و از تمام مراکز دینی و فرهنگی در این کشور خواست که با فعالیت شیعیان مقابله کنند.[۱]

 

مراکز شیعه

المرکز الاسلامی للتقریب بین المذاهب

مؤسسه ابراهیم علی‌فای در کومبو بشری

مسجد حسینی در محله بایب لاین سیرکندا

 

شخصیت‌های شیعه

عبدالله سواری؛ وی در سوریه درس خوانده است و اکنون به امامت نماز و تدریس اشتغال دارد

امین کان منصوری؛ وی در ایران درس خوانده است.

زعیم قادر و پسرش عبدل

علی انغت

ابراهیم بابافای

 

پانویس

1- التشیع فی أفریقیا، ص ۲۰۵.