شیعیان موزامبیک

  • کد خبر: 770
  • منبع خبر: اطلس شیعه

خلاصه ود 30 درصد از مردم موزامبیک مسیحی 20 درصد مسلمان و 50 درصد پیرو ادیان بومی هستند فرقه های تشیع، تسنن و وهابیت در این کشور فعالند.


کشور موزامبیک در جنوب شرقی قاره آفریقا در مجاورت اقیانوس هند در حدود 400 سال مستعمره پرتغال بوده است حکومت موزامبیک جمهوری تک حزبی و پایتخت آن بندر ماپوتو بزرگ ترین شهر این کشور است این کشور با مشکل فقر و فساد دست و پنجه نرم می کند.

تا پیش از قرن پانزدهم میلادی سیاه پوستان قبیله پانتو در این سرزمین زندگی می کردند. بعدها مهاجرین پرتغالی و عرب برای تجارت و برده داری وارد این سرزمین شدند. کشور موزامبیک بدلیل دستیابی به آبهای اقیانوس هند و موقعیت جغرافیایی در مجاورت تنگه موزامبیک در مسیر کشتی های نفت کش به دروازه های آفریقای شرقی شهرت یافته است.

حدود 30 درصد از مردم موزامبیک مسیحی 20 درصد مسلمان و 50 درصد پیرو ادیان بومی هستند فرقه های تشیع، تسنن و وهابیت در این کشور فعالند. از فرقه های اهل سنت، حنفی ها که متمایل به وهابیت هستند شافعی ها، ادریه، شاذلیه و صوفیه را می توان نام برد شیعیان دوازده امامی و اسماعیلیه بوده و شماری از صوفیه شیعه نیز در این کشور وجود دارند. شمار مسلمانان در مناطق شمال و مرکز کشور نسبت به دیگر ادیان بیشتر شده است اما در مناطق جنوبی برابرند اسلام در موزامبیک از طریق تجارت و تردد مسلمانان تاجر به این کشور راه یافته است این کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی با ایران روابط حسنه ای دارد مدرسه اهل البیت در ماپوتو از جمله اقدامات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است که طلاب علوم دینی موزامبیک در آن تحصیل می کنند.

جمعیت شیعیان در استان نامپولا و شماری نیز درپایتخت زندگی می کنند. شیعیان در اطراف یکی از روستاهای ناکالا یک مدرسه علمیه بنام مدرسه اهل البیت دارند که طلاب در آن مشغول به تحصیل اند آنان تنها یک حسینیه دارند این در حالی است که بسیاری از شیعیان موزامبیک از تجار و بازرگانان معروف هستند و وضعیت اقتصادی آنان مطلوب است.

 

منبع: اطلس شیعه، رسول جعفریان

انتشارات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح