• اسلام و تشکل های اسلامی در تانزانیا

  گسترش اسلام در تانزانیا در دو دوره مشخص صورت پذیرفت: دوره نخست از قرن اول تا پیش از قرن سیزدهم هجری است. در این دوره بتدریج تعداد زیادی مهاجرنشین مسلمان عرب در جزایر نزدیک به ساحل و منطقة ساحلی شرق افریقا، تأسیس شد. دوره دوم از 1297 تا 1349 است که در این دوره اسلام در مناطق داخلی کشور نفوذ کرد.

  ادامه...
 • برگزاری روز جهانی قدس در شهر دارالسلام تانزانیا

  در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و در روزی که امام خمینی (ره) آن را روز جهانی قدس نامید، شیعیان و مسلمانان آزاده تانزانیا همانند دیگر حق‌جویان عالم، جنایات رژیم صهیونیستی در حق ملت مظلوم فلسطین را محکوم کردند و خواستار آزادی قدس شدند.

  ادامه...
 • افراطی گری و وهابیت در تانزانیا

  ظهور و افزایش افراط گرایی اسلامی در زنگبار کاملاً واضح و آشکار است ولی از آنجا که مردم تانزانیا فرهیخته، آزاد اندیش، اهل مدارا و بسیار منسجم و یکپارچه اند در نهایت موفق به کنترل افراطی گری خواهند شد.

  ادامه...
 • وهابیت در تانزانیا

  شرق آفریقا از جمله مناطق مهم قاره آفریقا است که از دهه 1960 میلادی مورد توجه عربستان سعودی قرار گرفت و دولت مردان این کشور در راستای تبلیغ آیین ضاله وهابیت توجه خاصی به این منطقه نشان دادند.

  ادامه...
 • اباضیه در تانزانیا

  یکی از فرقه های مذهبی قدیمی که به کشور تانزانیا ورود پیدا کرد، فرقه أباضیه (خوارج) است. مؤسس مذهب اباضیه، عبدالله بن اباض تمیمی است که تاریخ ولادت و وفات او روشن نیست، ولی مشهور این است که وی با معاویه بن ابی سفیان معاصر بوده و در اواخر دوره حکومت عبدالملک بن مروان وفات کرده است.

  ادامه...
 • فرقه احمدیه در تانزانیا

  فرقه احمدیه (قادیانیه) یکی دیگر از گروه های مذهبی فعال و منسوب به مسلمانان در تانزانیا است. طبق منابع این فرقه، سابقه حضور آنها در تانزانیا به سال 1923 میلادی باز می گردد که یکی از پیروان احمدیه برای خدمت به سلطان زنگبار به این جزیره آمد.

  ادامه...
 • فرقه احمدیه در جزیره زنگبار

  پیام و تبلیغ احمدیه، در زمان میرزا بشیرالدین خلیفه دوم فرقه، به آگاهی سلطان وقت زنگبار رسید. سلطان مایل بود که پسر خود را برای مطالعه و تحقیق اسلام به قادیان بفرستد، اما با مخالفت و اتحاد شیوخ و علمای محلی زنگبار مواجه شد و از این تصمیم منصرف گردید.

  ادامه...
 • فرقه ضاله بهائیت در تانزانیا

  فرقه ضاله بهائیت از دیگر اقلیت های مذهبی در تانزانیا است که تاریخ ورود آن ها به این کشور به سال 1951 میلادی بر می گردد. در این سال تعدادی از بهائیان ایرانی به رهبری جلال نخجوانی به تانزانیا آمدند و فعالیت این فرقه را در دارالسلام بنیان گذاردند.

  ادامه...