• ایرانی‌تباران زنگبار

  با وجود فاصله زیاد ایران و زنگبار در جنوب شرقی آفریقا، این‌ دو سرزمین از دیرباز دارای ارتباطاتی با یکدیگر بوده‌اند. آنچه در پی می‌آید، از کتاب «جامعه و فرهنگ زنگبار» برگرفته شده که به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دسترس عموم قرار گرفته است.

  ادامه...
 • اسلام و تشکل های اسلامی در تانزانیا

  گسترش اسلام در تانزانیا در دو دوره مشخص صورت پذیرفت: دوره نخست از قرن اول تا پیش از قرن سیزدهم هجری است. در این دوره بتدریج تعداد زیادی مهاجرنشین مسلمان عرب در جزایر نزدیک به ساحل و منطقة ساحلی شرق افریقا، تأسیس شد. دوره دوم از 1297 تا 1349 است که در این دوره اسلام در مناطق داخلی کشور نفوذ کرد.

  ادامه...
 • برگزاری روز جهانی قدس در شهر دارالسلام تانزانیا

  در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و در روزی که امام خمینی (ره) آن را روز جهانی قدس نامید، شیعیان و مسلمانان آزاده تانزانیا همانند دیگر حق‌جویان عالم، جنایات رژیم صهیونیستی در حق ملت مظلوم فلسطین را محکوم کردند و خواستار آزادی قدس شدند.

  ادامه...
 • افراطی گری و وهابیت در تانزانیا

  ظهور و افزایش افراط گرایی اسلامی در زنگبار کاملاً واضح و آشکار است ولی از آنجا که مردم تانزانیا فرهیخته، آزاد اندیش، اهل مدارا و بسیار منسجم و یکپارچه اند در نهایت موفق به کنترل افراطی گری خواهند شد.

  ادامه...
 • وهابیت در تانزانیا

  شرق آفریقا از جمله مناطق مهم قاره آفریقا است که از دهه 1960 میلادی مورد توجه عربستان سعودی قرار گرفت و دولت مردان این کشور در راستای تبلیغ آیین ضاله وهابیت توجه خاصی به این منطقه نشان دادند.

  ادامه...
 • اباضیه در تانزانیا

  یکی از فرقه های مذهبی قدیمی که به کشور تانزانیا ورود پیدا کرد، فرقه أباضیه (خوارج) است. مؤسس مذهب اباضیه، عبدالله بن اباض تمیمی است که تاریخ ولادت و وفات او روشن نیست، ولی مشهور این است که وی با معاویه بن ابی سفیان معاصر بوده و در اواخر دوره حکومت عبدالملک بن مروان وفات کرده است.

  ادامه...