• تاریخچه ورود اسلام به الجزایر

  به نوشته ابن خلدون، مورخ قرون وسطی، "اوزمار بن سکلب" رهبر مغراویون به درخواست عثمان بن عفان، خلیفه سوم، اسلام آورد. مغراویون نیز با بازگشت رهبر خود، دسته جمعی، به دین مبین اسلام گرویدند.

  ادامه...
 • تشیع در الجزایر

  مؤسسه pew جمعیت شیعیان الجزایر را در ۲۰۰۹ میلادی 340000 تن و پرتال اهل بیت وابسته به مجمع جهانی اهل بیت 165000 نفر تخمین زده‌اند.

  ادامه...
 • سلفيه در الجزاير

  سلفيه كه به نظر مي‌رسد از مهمترين و قديمي‌ترين گروههاي اسلامي ‌معاصر در الجزایر به شمار مي‌رود، از قدرت و نفوذ قابل توجهي برخوردار است تا جايي كه برخي محافل و مقامات سياسي اين كشور چالشها و تنشهاي به وجود آمده در طول چند سال اخير را نشات گرفته از انديشه‌هايي مي‌دانند كه ريشه در تفكرات سلفي گري در الجزاير دارد.

  ادامه...
 • علویون الجزایر (بخش دوم)

  الجزایری‌هایی که در سال‌های اخیر به مذهب تشیّع گرویده‌اند، بر این نکته تأکید دارند که این مذهب به‌ طور گسترده و به‌ گونه‌ای سری و غیرعلنی در بخش‌های مختلف رو به انتشار و گسترش است‌. آنان معتقدند این امر، پس از مهاجرت شمار فراوانی از عراقی‌ها، سوری‌ها و لبنانی‌ها به این کشور و مشغول شدن آنان در محیط‌های آموزشی به ‌طور چشمگیری رو به افزایش است‌.

  ادامه...
 • علویون الجزایر (بخش نخست)

  از میان گروه های شیعه، مبلغان عراقی در الجزایر بیشترین فعالان شیعیان در این کشور بودند. علامه شیخ زاوی محمد، امام مسجد عمر بن الخطاب در تلمسان، از جمله این مبلغان بود. محمد التیجانی نیز که مقلد آیت الله خوئی است، در این کشور فعالیت های تبلیغی کرده است.

  ادامه...
 • جنبش هاي اسلام گرا در الجزائر معاصر (1)

  مقاومت اسلامي در الجزاير با جنبش «امير عيد القادر الجزائري» در سال هاي 1830 – 1847 آغاز شد. جنبش وي كه اولين مبارزه مسلحانه بر عليه استعمار فرانسه در الجزاير به شمار مي رود كه به عنوان سر آغازي براي ديگر جنبش هاي سياسي مقاومت در اين كشور شد كه از ابتداي قرن بيستم فعاليت خود را آغاز كردند.

  ادامه...