• علویون الجزایر (بخش نخست)

  از میان گروه های شیعه، مبلغان عراقی در الجزایر بیشترین فعالان شیعیان در این کشور بودند. علامه شیخ زاوی محمد، امام مسجد عمر بن الخطاب در تلمسان، از جمله این مبلغان بود. محمد التیجانی نیز که مقلد آیت الله خوئی است، در این کشور فعالیت های تبلیغی کرده است.

  ادامه...
 • جنبش هاي اسلام گرا در الجزائر معاصر (1)

  مقاومت اسلامي در الجزاير با جنبش «امير عيد القادر الجزائري» در سال هاي 1830 – 1847 آغاز شد. جنبش وي كه اولين مبارزه مسلحانه بر عليه استعمار فرانسه در الجزاير به شمار مي رود كه به عنوان سر آغازي براي ديگر جنبش هاي سياسي مقاومت در اين كشور شد كه از ابتداي قرن بيستم فعاليت خود را آغاز كردند.

  ادامه...
 • زمان روزه داری مسلمانان الجزایر

  با نزدیک شدن به آغاز ماه مبارک رمضان،کشور مسلمان الجزایر کم کم رنگ وبوی رمضانی به خود می گیرد و امسال الجزایری ها به دلیل موقعیت افق جغرافیایی کشورشان، بیشترین زمان را در میان کشورهای عربی روزه دار خواهند بود ودر خصوص روئیت هلال ماه مبارک تابع نظرعلمای وهابی عربستان نیستند.

  ادامه...
 • تاثیر انقلاب اسلامی بر جوانان انقلابی الجزایر

  روحانی الجزایری گفت: پس از ظهور اندیشه سیاسی امام(ره) جمعیت اسلام گرای اهل‌سنت در الجزایر پا را از حد مبلغ دینی صرف بودن فراتر گذاشتند و در عرصه سیاسی و حکومتی وارد شدند. جوانان انقلابی الجزایر هم تحت تاثیر و اندیشه امام راحل قرار گرفتند.

  ادامه...