• آشنایی با کشور الجزایر

  در سوم ژوئيه 1962 (12 تير 1341) كشور الجزاير بعد از 132 سال كه تحت سلطه فرانسه بود به استقلال رسيد و در هشت اكتبر همان سال به نام: جمهوريه الجزايره الدموكراتيه الشعبيه (جمهوري دموكراتيك مردمي الجزاير) به عضويت سازمان ملل متحد درآمد.

  ادامه...
 • اجمالى از تاریخ معاصر الجزایر (بخش نخست)

  تاریخ الجزائر (ورود اسلام در آن سامان و ماجراهاى بعدى) بسیار طولانى است. در اینجا فقط اشاره اجمالى به کیفیت حکومت این سرزمین عزیز اسلامى، قبل از اشغال مى نمائیم و سپس به آنچه که امروز در آن سامان مى گذرد، مى پردازیم.

  ادامه...
 • تاریخچه ورود اسلام به الجزایر

  به نوشته ابن خلدون، مورخ قرون وسطی، "اوزمار بن سکلب" رهبر مغراویون به درخواست عثمان بن عفان، خلیفه سوم، اسلام آورد. مغراویون نیز با بازگشت رهبر خود، دسته جمعی، به دین مبین اسلام گرویدند.

  ادامه...
 • تشیع در الجزایر

  مؤسسه pew جمعیت شیعیان الجزایر را در ۲۰۰۹ میلادی 340000 تن و پرتال اهل بیت وابسته به مجمع جهانی اهل بیت 165000 نفر تخمین زده‌اند.

  ادامه...
 • سلفيه در الجزاير

  سلفيه كه به نظر مي‌رسد از مهمترين و قديمي‌ترين گروههاي اسلامي ‌معاصر در الجزایر به شمار مي‌رود، از قدرت و نفوذ قابل توجهي برخوردار است تا جايي كه برخي محافل و مقامات سياسي اين كشور چالشها و تنشهاي به وجود آمده در طول چند سال اخير را نشات گرفته از انديشه‌هايي مي‌دانند كه ريشه در تفكرات سلفي گري در الجزاير دارد.

  ادامه...
 • علویون الجزایر (بخش دوم)

  الجزایری‌هایی که در سال‌های اخیر به مذهب تشیّع گرویده‌اند، بر این نکته تأکید دارند که این مذهب به‌ طور گسترده و به‌ گونه‌ای سری و غیرعلنی در بخش‌های مختلف رو به انتشار و گسترش است‌. آنان معتقدند این امر، پس از مهاجرت شمار فراوانی از عراقی‌ها، سوری‌ها و لبنانی‌ها به این کشور و مشغول شدن آنان در محیط‌های آموزشی به ‌طور چشمگیری رو به افزایش است‌.

  ادامه...