• رمضان در سومالی

  پاستا، برنج و به ویژه موز سه غذای محبوب مردم سومالی هستند. مردم این کشور موز را با هر غذایی می خورند و رمضان نیز از این سنت استثنا نیست.

  ادامه...
 • پیشینه اسلام گرایی سلفی در سومالی

  شاخصه و خصیصه اسلام در سومالی، در آمیختگی شدید با سنت های محلی و مناسک مختلف، از جمله دوکو، مراسمات جذبه ای دیگری، سیارو با به زیارت قبور اولیا رفتن، برگزار کردن جشن های موالید است. اما وهابی ها و سلفی ها با انجام این دست مناسک به شدت مخالفند.

  ادامه...
 • فعالیت گروه های اسلامی در سومالی

  سابقه تاریخی تشکیل جمعیت سومالی و کلیه طوایف آن به دو برادر به نام های سامال و سب می رسد که هر دو آنها مسلمان بوده، برای تبلیغ دین اسلام به سرزمین سومالی امروزی پای نهاده بودند.

  ادامه...
 • وهابیت در سومالی

  عالمان الازهر (آنطور که دیوید مک کورمک) می¬گوید الهام گیرنده از وهابیت بودند. افراد سومالیایی که در این موسسات درس می خواندند از کمک های مالی و امتیازات فراوانی مانند غذا و مسکن رایگان، کمک هزینه تحصیل و ازدواج و بلیط سالانه رفت و برگشت سفر به مناطق مختلف برخوردار می شدند.

  ادامه...
 • پیشینه اسلام و تشیع در سومالی

  در منابع تاریخی و سفرنامه‌ها آمده است طی قرن‌های هشتم و نهم میلادی، شیرازی‌های ایرانی‌تبار با کشتی‌های تجاری از بندر سیراف در خلیج فارس به سواحل کشورهای سومالی، کنیا، تانزانیا و مجمع الجزایر کومور سفر نموده و سهم مهمی در رونق تجاری بنادر این کشورها داشته‌اند.

  ادامه...