• آشنایی با طریقت تیجانیه در غنا (2)

  احیاگری تصوف تحت نهضت تیجانی گری ابراهیم نیاس و در چالش میان طرفداران و علمای تیجانی به تدریج دچار ضعف و انحطاط گشته و اختلاف نظر شدید فکری و مناظرات جدلی علتی مهم در این میان بود.

  ادامه...
 • آشنایی با طریقت تیجانیه در غنا (1)

  طریقه تیجانیه نام خود را از موسس آن «احمد التیجانی» (۱۸۱۵-۱۷۳۷)، گرفته است. شهو احمد تیجانی در منطقه ای به نام (Ain in-Maadi) الجزایر به دنیا آمد. در برخی منابع شجره وی را به خاندان حضرت امام حسن(ع) ربط داده اند.

  ادامه...
 • ماه رمضان در غنا

  با توجه به اهمیت این ماه، رسانه‌های ارتباط جمعی غنا اهتمام خوبی در تدوین و پخش برنامه‌های ویژه رمضان برای مسلمانان دارند. یکی از مهمترین این برنامه‌ها دعوت از علما و بزرگان دینی جهت سخنرانی و یا مصاحبه با آنها در موضوعات مربوط به ماه رمضان و مسائل مبتلا به مردم در این ایام است.

  ادامه...
 • شيعيان غنا

  شايد بتوان گفت ورود امام موسى صدر به غنا آغاز حضور فعال تشيع در اين كشور بوده است. پس از پيروزى انقلاب اسلامى ايران و گسترش تشيع در جهان جمعيت شيعيان در غنارو به فزونى نهاد. در حال حاضر آمار دقيقى از شيعيان وجود ندارد.

  ادامه...
 • مسلمانان غنا؛ از گذشته تا کنون

  تا پیش از طلیعه قرن چهاردهم میلادی، در سرزمین ساحل طلا (غنا) نشانی از هیچ آیین آسمانی نبود، و ساکنان آن خطه تنها آیین‌های بت‌پرستی را می‌شناختند. پس از راه‌یابی بازرگانان اقوام جولا و هوسا در آغاز سده چهاردهم میلادی بود که مردم غنا با اسلام آشنا شدند؛ بدین ترتیب، اسلام نخستین آیین آسمانی است که به آن سرزمین راه یافته است.

  ادامه...