• سفر وهابیت به مصر (بخش دوم)

  دولت و مفتیان وهابی عربستان سعودی از اوایل قرن نوزدهم میلادی با برخی از متفکران و رهبران جریانهای اسلامی مصر و در راس آنها «جماعت اخوان‌المسلمین»، «جماعت انصار سنت محمدی» و «جمعیت شرعی برای پیروی از اندیشه‌های سلفی و همکاری عاملان به کتاب و سنت محمدی» ارتباط برقرار کردند.

  ادامه...
 • وضعیت شیعیان در کشور مصر

  شیعیان اثنی عشری در مصر اقلیتی محدود هستند، محروم از ابراز عقاید دینی و ممنوع از ایجاد موسسات دینی یا اجتماعی ویژه شان، پیروان این مذهب در فشار امنیتی شدیدی قرار دارند. حکومت مصر در مورد تابعیتشان غالبا به دیده اتهام به آنها می نگرد و جامعه نگاهی آمیخته با شک نسبت به اعتقادات آنها دارد.

  ادامه...
 • سفر وهابیت به مصر (بخش نخست)

  مقاله حاضر در نظر دارد سلفیه را از دیدگاه لغوی، تاریخی و معرفت‌شناختی بررسی کند، سپس سیر تطور تاریخی آن را در مصر و از دیدگاه رشیدرضا تحلیل نماید و پس‌ازآن به نقش دولت عربستان سعودی و عقیده وهابیت در حمایت و گسترش سلفیه بپردازد.

  ادامه...
 • واکنش سید طاهر الهاشمی به سخنان سخنگوی الازهر

  سید طاهر الهاشمی از رهبران شیعه مصر در واکنش به سخنان سخنگوی الازهر گفت: نزدیک به ۲۲ مرجع از مراجع شیعه در عصر حاضر طی فتواهای متعدد اهانت به مقدسات مسلمین را حرام اعلام کردند؛ در حالی که فتنه انگیزان میان مسلمین اصرار دارند که هیچ نکته مثبتی را از شیعیان امام علی (ع) بازگو نکنند و با هدف کنار زدن شیعه، علیه شیعیان تحریک می کنند.

  ادامه...