• وجوه مشترک مسلمانان شمال آفریقا

  آفریقا را می‌توان نخستین قاره‌ای دانست که دین اسلام با فاصله اندکی پس از بعثت پیامبر(ص) به آنجا وارد شد و گرایش به تصوف‌طلبی و حب اهل‌بیت(ع) از جمله مسائلی است که در میان مسلمانان این منطقه عمومیت دارد.

  ادامه...
 • شریعت رسول اکرم(ص) دربرگیرنده عرب و عجم

  حضرت آیت الله سبحانی در پاسخ به شبهه کسانی که می‌گویند حضرت محمد(ص) مبعوث بر عرب بود نه بر عجم، گفتند: جهانی بودن آیین پیامبراکرم(ص) یعنی شریعت اسلام دربرگیرنده عرب و عجم است و قرآن نیز می فرماید «آیین اسلام برای همه جهانیان مبشر و منذر است».

  ادامه...
 • روزه، سراسر برکت و فائده برای انسان

  روزه یکی از احکام انسان ساز اسلام است، که آگاهی از فواید و پی بردن به فلسفه آن انسان را در اطاعت از این فرمان الهی کمک می کند. در اینجا به چند فائده از فوائد بیشمار روزه و ماه مبارک رمضان اشاره می شود.

  ادامه...
 • وضعیت سیاسی داعش در قاره آفریقا

  تروریست ها در آفریقا نه تنها با هم متحد می شوند بلکه دامنه قدرت خود را وسیعتر می سازند. با روبرو شدن داعش در سوریه و عراق با چالش های مختلف، برنامه‌های بلند پروازانه داعش برای گسترش قلمرو در شمال آفریقا دنبال می‌شود در این راستا تحرکاتی از سوی هواداران آنها در مراکش، الجزایر، لیبی، سودان و مصر دیده می شود.

  ادامه...
 • عربستان و وهابیت در آفریقا

  منطقه شرق آفریقا از جمله مناطق مهم قاره آفریقاست که از دهه 1960 مورد توجه عربستان سعودی قرار گرفت و دولتمردان این کشور، در راستای تبلیغ آیین ضالّۀ وهابیت توجه خاصی به کشورهای اوگاندا، تانزانیا و کنیا مبذول داشتند.

  ادامه...
 • کویت و وهابیت در آفریقا

  کشور کویت از اوایل دهه 1970 فعالیت های انسان دوستانه خود را در شرق آفریقا آغاز کرده است که این اقدامات بیشتر در بر گیرنده اهدای کمک های مالی به دولت و سازمان های اسلامی این کشورها، مشارکت در برگزاری مراسم و مناسبت های اسلامی، ساخت مدارس اسلامی، مساجد و... بوده است.

  ادامه...