• طریقه قادریه (بخش سوم)

  از جمله دستاوردها و نتایج حرکت اسلامی به رهبری شیخ‌عثمان دان‌فودیو این بود که، اسلام به‌وسیله پیروان شیخ‌ در بخش شمال ‏نیجریه توسعه و گسترش پیدا کرد.

  ادامه...
 • طریقه قادریه (بخش دوم)

  شیخ عثمان در ماه فوریه سال ۱۸۰۴ میلادی رسماً جهاد خویش را از «گودو» اعلام و از پیروان مسلمان خویش درخواست نمود تا برای دفاع از ‏خویش مسلح شوند.

  ادامه...
 • شیعه حقیقی کیست؟

  شیعه کامل کسی است که حقیقتاً با کمال صداقت در همه ابعاد پیرو امام علی(ع) و امامان معصوم بعد از او باشد، که نمونه اعلای این گونه شیعه را باید از سیمای افرادی مانند: سلمان، ابوذر، مقداد، و عمار، مالک اشتر، محمد بن ابی بکر و...جستجو کرد.

  ادامه...
 • ماه رمضان را خیلی مغتنم بشماریم

  فرصت خوبی است ماه مبارک رمضان؛ هم [به‌واسطه‌] دعاها در این ماه -چه آنچه‌ مربوط به سحرها است، چه آنچه‌ مربوط به روزها یا شبها است- که دعاهایی است که مضامین آنها دل ما را نرم می کند، و هم خود نفْس روزه‌داری و توجّه به وظیفه؛ ما به این احتیاج داریم.

  ادامه...
 • نقش منطقه‌ای انقلاب اسلامی در احیای هویت جهان اسلام

  انقلاب اسلامی در ایران، همچون سایر انقلاب‌ها، دارای زوایا و ارکان متعددی است که در گذر زمان منجر به تحقق انقلاب و ایجاد ساختاری جدید در سطح منطقه شد. دیلیپه یرو معتقد است که انقلاب سال 1357 ایران، همانند همه‌ی تحولات بزرگ اجتماعی، از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود. رژیم محمدرضا پهلوی را ائتلاف نیروهای مختلف و تحت رهبری بنیادگرایان شیعه برچید و آیت‌الله خمینی، رهبری اصلی این انقلاب بود... از این رو، شرایط اجتماعی و زیربنایی انقلاب چندین قرن را دربرمی‌گرفت.

  ادامه...