• خطاب آیت الله العظمی حکیم به طلاب آفریقایی

  حضرت آیت الله سید محمد سعید حکیم در دیدار جمعی از طلاب آفریقایی حوزه علمیه نجف اشرف آنان را به توکل به خداوند متعال، ارتباط با او، تحمل سختی ها و خستگی های تحصیل و عمل به وظیفه تبلیغاتی هنگام بازگشت به کشورشان توصیه کردند.

  ادامه...
 • تاریخ‌نگاری آفریقا (بخش سوم)

  در غرب و در محلی که امروزه جمهوری غنا قرار دارد، سنّت تاریخ نگاری محلی به زبان عربی وجود دارد که قدمت آن به نیمه سده دوازدهم/ هجدهم می‌رسد. بسیاری از آن‌ها در تاریخ نگاری‌های گونجه (کیمبریج ۱۹۸۶) اثر ایور ویلکس و دیگران چاپ شده است.

  ادامه...
 • تاریخ‌نگاری آفریقا (بخش نخست)

  تاریخ نگاری در شمال آفریقا از نیمه اول قرن چهارم شروع شد. در غرب و مرکز آفریقا در باره فن تاریخ نگاری در آفریقای زیرِ صحرا اطلاعات ناکافی است. در شرق آفریقا پیش از قرن سیزدهم، اسلام به جنوب دشت‌های واقع در پایین اتیوپی راه نیافته بود؛ حتی در باره تاریخ نواحی ساحلی اطلاعات اندکی در دست است.

  ادامه...
 • نقش عارفان شیعی در تشیع مسلمانان آفریقا

  شیعه شدن مسلمانان آفریقا تقریبا به دست عارفان مسلمان بوده و آن صوفیان و وارثانی که حاملان اسرار الهی و علم ذوقی و شهودی بودند با اینکه تبلیغات القاعده وهابیون یا سلفیون بسیار در مذهب اهل سنت و جماعت زیاد بوده ولی تعالیم عرفان و تصوف اسلامی باعث شده که امر ولایت و امامت همیشه در این سرزمین جاری باشد.

  ادامه...
 • فتوحات مسلمانان در شمال آفريقا

  فتوحات مسلمانان در شمال آفريقا را به دو دوره مي توان تقسيم نمود. دوره اول فتوحات در شمال آفریقا (سالهاي ۱۹ تا 35 ه.ق) و دوره دوم فتوحات در شمال آفريقا (سالهاي40 تا۶۰ هجری).

  ادامه...
 • مذهب تشیع و موقعیت شیعیان در آفریقا (2)

  مدیر موسسه بین المللی چراغ هدایت و نماینده جامعه المصطفی در تانزانیا: علیرغم اینکه حدود شصت درصد از جمعیت تانزانیا را مسلمانان تشکیل می‌دهند، اما هنوز از پیوستن به سازمان کنفرانس اسلامی خودداری می‌کند.

  ادامه...
 • بررسی فعالیت فرقه بهائیت در آفریقا

  پس از استقلال کشورهایی آفریقایی از یوغ استعمار، بهائیان در آفریقا فعال بودند. در این مقاله به بررسی نقش بهائیان در کشورهای مختلف آفریقایی، به نمونه ها و شواهدی از منابع خودشان استناد می شود.

  ادامه...
 • فرهنگ و تمدن شیرازی ها در آفریقا

  در اواخر قرن چهارم هجري (10 میلادی) در پي تحولاتي كه مربوط به نواحي جنوبي ايران بوده است تعداد قابل توجهي از بازرگانان و دريانوردان ایرانی نخست از بندر سیراف (طاهری) و سپس از جزایر کیش و هرمز به سواحل شرقي افريقا کوچ نمودند.

  ادامه...
 • الگوگیری نلسون ماندلا و انقلاب آفریقای جنوبی از تجربه انقلاب اسلامی

  جوان این مملكت در دهه‌های پنجاه و شصت معجزه آفرید؛ جوان این مملكت كاری كرد كه تا آن روز هیچ ملتی نتوانسته بود چنین كاری بكند؛ جوان این مملكت با تن و جسم خود به خیابانهای این كشور آمد و چنان این حضور را با همین جسم خود برجسته كرد كه آن نظامِ تا دندان مسلّحِ متّكی به پشتیبانی همه سیاستهای استعماری دنیا، دید دیگر جای نفس كشیدن ندارد؛ لذا مجبور شد فرار كند و برود.

  ادامه...