• درس هایی از سیره عملی امام رضا علیه السلام

  امام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام در یازدهم ذیقعده سال 148 ه ق. در مدینه متولد شدند و در طول پنجاه و پنج سال زندگی سراسر گذشت و ایثار و تأثیرگذار، از خود چهره‌ای عابد، زاهد، سخی، شجاع، حلیم و صبور، کریم و رضا به جای گذاشتند.

  ادامه...
 • بررسی اوضاع مغرب اسلامی در عصر والیان (دوره امویان)

  پس از پایان فتح سرزمین‌های مغرب توسط مسلمانان، سرزمین مغرب وارد دوره‌ای جدید از تاریخ خود گردید که مورخان این دوره را «عصر والیان» نامیده اند. در این دوره دستگاه خلافت اداره سرزمین‌های مفتوحه را به والیانی می‌سپرد و بعضا نیز والیان منتخب مردم را تأیید می‌کرد.

  ادامه...
 • تحولات نو و جدید در ادیان آفریقایی

  چنین برآورد شده که امروزه هنوز 30 تا 40 درصد جمعیت آفریقا به دین سنتی آفریقایی عمل می کنند. چنان چه مسیحیان و مسلمانان را هم که بعضی از مواقع به آداب سنتی عمل می کنند شامل شوند، در آن صورت، این رقم ممکن است به 70 درصد کل جمعیت برسد.

  ادامه...
 • اربعين، یادبودی از حوادث کربلا

  آري حسين علیه السلام كه در راه هدفهاي عالي به شهادت رسيد و براي بسط عدالت و تهذيب اخلاق مسلمانان جان خود را از دست داد، بسيار شايسته است كه براي او مجالس و محافل تشكيل شود و فضائل و مناقب او گفته آيد، تا مردم از مكتب آن جناب درس فداكاري بياموزند.

  ادامه...
 • چگونگی فتح مغرب توسط مسلمانان (2)

  سرزمین مغرب، سرزمینی تقریبا ناشناخته برای مسلمانان بود که در ادامه فتوحاتی که مسلمانان پس از فتح بیت المقدس و مصر انجام دادند به آن رسیدند. این سرزمین که اقوامی به صورت قبیله ای با عنوان اصطلاحی بربر درارا بود به سرعت مورد توجه مسلمانان قرار گرفت و قسمت های مختلف آن فتح شد و با تلاش مسلمانان، بربرها به آیین اسلام روی آوردند.

  ادامه...
 • چگونگی فتح مغرب توسط مسلمانان (1)

  اعراب مسلمان در دوران فتوحات خود علاوه بر لشکر کشی به سرزمین های امپراطوری ایران و روم به قاره افریقا نیز قدم نهادند و در طول مدت نزدیک به هفتاد سال سرانجام توانستند تمامی این سرزمین ها را به تصرف خود در آورند.

  ادامه...
 • شعائر حسینی، منبعی برای آشنا کردن جهان با مکتب اهل بیت (ع)

  آیت الله سید محمد سعید حکیم از مراجع نجف اشرف بر اهمیت احیای شعائر حسینی از سوی مؤمنین و مشارکت در مناسبت های دینی در جهت یادآوری و الهام گیری از مفاهیم اهل بیت (علیهم السلام) و درس گرفتن و عبرت گرفتن از آن تاکید کردند.

  ادامه...
 • حکومت شیعیان در آفریقا

  آفريقيه از اواسط دوم هجري با مذهب تشيع آشنا شد و برخي از قبايل از دير باز گرايشهاي شيعي داشتند و شهر نطفه به پايگاه و شهر شيعيان معروف بود تا جايي که بدان کوفه كوچک مي گفتند.

  ادامه...