• وصیت امام حسن عسگري عليه السّلام برای شیعیانشان

  امام حسن عسگرى عليه السّلام به شيعيانش فرمود: شما را سفارش مى‏ كنم به: رعايت تقواى الهى، پيشه كردن ‏پارسايى در دين خود، كوشش بسيار براى خدا، راستگويى، امانت پردازى به كسى كه چيزى به شما سپرده ‏خواه نيكوكار باشد و خواه بدكار.

  ادامه...
 • آداب طریقه تیجانیه

  در کتب تیجانیه و در باب شرایط و آداب ورود به طریقه، مطالب متنوع و مختلفی بیان شده که برخی ناظر به بیان شروط عمومی ورود به ‏طریقت و برخی دیگر مربوط به شروط اوراد و اذکار آنهاست.

  ادامه...
 • وحدت اسلامی از نگاه امام علی علیه السلام

  خداوند در قرآن کریم مسلمانان را به اتحاد و الفت با یکدیگر دعوت نموده است: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ ‏جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» (آل عمران، 103). پیامبر(ص) نیز مسلمانان را به حفظ وحدت و پرهیز از تفرقه سفارش ‏می‌کند و می‌فرماید: «ای مردم با جماعت باشید که دست خدا با جماعت است و هرگز متفرق نشوید» (متقی ‏هندی، 1413ق، ج1، ص206). امیرمؤمنان علی(ع) که در سایه مکتب پیامبر بالیده و دستورات اسلامی را از ‏ایشان فرا گرفته است، تکامل مادی و معنوی امت اسلامی را در انسجام و اتحاد اسلامی می‌دانسته و با ‏رفتارهای سیاسی، اجتماعی و مذهبی ‌خویش در صدد اتحاد هرچه بیشتر جامعه اسلامی بوده است.

  ادامه...
 • مؤسس طریقه تیجانیه و دایره نفوذ آن

  یکی از طرق صوفیه که پیروان زیادی در جهان اسلام و به‌خصوص در آفریقا دارد، طریقه تیجانیه است. این ‏طریقه در شمال و غرب این ‏قارّه انتشار بیشتری داشته و براساس برخی آمار که از مراکز آنان اعلان شده، ‏بیش از ۷۰ میلیون نفر از مسلمانان در شمال و غرب آفریقا، ‏از پیروان طریقه تیجانیه‌‌اند.‏

  ادامه...
 • شیعه واقعی از نگاه حضرت رضا عليه السّلام

  از امام عسكرىّ نقل است كه فرمود: وقتى ولايتعهدى براى حضرت رضا عليه السّلام قرار گرفت، دربان او ‏بر حضرت وارد شده و گفت‎:‎‏ گروهى پشت در ايستاده‏اند و اذن دخول خواسته و مى‏گويند: ما از شيعيان ‏علىّ عليه السّلام هستيم‎!.‎

  ادامه...
 • تشیع و تصوف در غرب آفریقا (بخش چهارم)

  سیدعلی حرازمی در کتاب خود به نقل از سیداحمد تیجانی، فضایل و مناقب زیادی را برای اهل‌بیت ع ذکر می‌کند و این نشان می‌دهد که ‏اهل‌بیت ع نزد اقطاب این طریقه جایگاه و منزلت ویژه‌ای دارند.

  ادامه...
 • تشیع و تصوف در غرب آفریقا (بخش سوم)

  از سویی، طرق صوفیّه به‌طور عموم عنایت و توجه خاصی به اهل‌بیت ع دارند و این موضوع را می‌توان در توسل به آن خاندان دید. از سویی ‏دیگر، شعرا و ادبای صوفیّه در آثار خود توجه ویژه‌ای به این خاندان و به‌خصوص حضرت اباعبدالله الحسین ع دارند.

  ادامه...
 • تشیع و تصوف در غرب آفریقا (بخش دوم)

  یکی از اذکار مهم نزد طریقه تیجانیه، ذکر صلوات است. بسیاری از تیجانی‌ها و شیوخ و بزرگان این طریقه، ذکر صلوات را دارای ‏معجزات زیاد می‌دانند؛ به‌طوری‌که از آن تعبیر به «اکسیر احمر» می‌کنند.

  ادامه...