• جایگاه و تأثیر آیین مسیحیت در آفریقا (1)

  جایگاه و تأثیر آیین مسیحیت در آفریقابه باور ویلیام مایلز، اگرچه کمتر از نیمی از مردم آفریقا مسیحی می‌باشند، اما توانایی و قدرت آنها بسیار بیشتر از جمعیت نسبتی آنها بوده و نفوذ آنها در آفریقا بسیار است.

  ادامه...
 • خوجه‌های اثناعشری (قسمت دوم)

  هر چند خوجه‌های اثناعشری اصالتاً مردمانی از ایالت گجرات و منطقه کچ هندوستان به شمار می‌روند، اما این اقلیت در شبه قاره هند، قاره آسیا، شرق و جنوب افریقا، امریکا شمالی و اروپا حضور دارند و در هر کشوری جماعات و تشکیلات مستقلی‌ دارند.

  ادامه...
 • رفتار سیاسی ادریسیان با دولت‌های خوارج

  این پژوهش، سعی دارد تا عوامل مؤثر بر رفتار سیاسی دولت شیعی ادریسیان را با دولت‌های خوارج بنی‌مدرار و بنی‌رستم، با روش تاریخی متکی بر توصیف و تحلیل، بررسی نماید و در کنار آن، به پیامد رفتار سیاسی این دولت بپردازد.

  ادامه...
 • دو الگوی تربیتی امام حسین علیه السلام

  این مقاله بر آن است تا این دو صفت بارز را در شخصیت امام حسین (ع) که می تواند برای کارگزاران حکومت الگو باشد، به اجمال بیان کند. دو صفت بارز که در شخصیت والای امام حسین (ع) جلب توجه می کند یکی مسأله علاقه و محبت شدید حضرت به خداوند و دیگری علاقه و محبت به مردم.

  ادامه...
 • دوران مختلف گسترش اسلام در آفریقا

  نخستین تماس اسلام با قاره آفریقا به روزهاى نخست اسلام بر می گردد که عده اى از اعراب تازه مسلمان شده در پى جور و ستم کفار به حبشه نجاشى پادشاه آنجا پناه بردند تا از حمایت او برخوردار شوند.

  ادامه...
 • حوزه های علمیه و موسسات اسلامی در شرق آفریقا (3)

  حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد شاهدی نماینده سابق جامعه المصطفی در تانزانیا در بخش دیگری از گفت وگوی خود به معرفی موسسات شیعه در تانزانیا پرداخت و گفت: در تانزانیا، مراکز و مؤسسات شیعه مختلفی وجود دارد که بعضاً به‌صورت فرا کشوری فعالیت داشته و در اغلب کشورهای شرق آفریقا نمایندگی دارند.

  ادامه...